Zásady
20.11.2013 12:47Cvičte převážně s činkami a volnými váhami, protože tím souměrně rozvíjíte schopnost svalové koordinace, souhry hlavního procvičovaného svalu se svaly spolupracujícími (synergisty) a kvalitněji tak rozvíjíte celé tělo. Izolované cviky, stroje (nemyslím tím kladky) a pužití švihu nebo cheatingu je dobré na "doražení" svalové partie, kdy spolupracující svaly jsou již příliš unavené a cviky s volnou vahou již nejdou provést správně techicky. Na nic jiného.
Technika je základ a pokud je prováděna nesprávně, vše ostatní se hroutí. Doporučuji si techniku předem dobře nastudovat, načíst časté chyby a zamyslet se, co vám bude dělat největší problém. Při prvních několika opakování je pak dobré volit velmi nízkou zátěž a spíš si cvik ozkoušet, až pak si naložit větší váhu. Také si hlídejte dýchání, které je velice důležité.
Ego nechte za dveřmi posilovny! Je lepší si přiznat, že ještě nezvládám tak vysokou váhu a snížit si závaží třeba o 2kg, než rvát příliš velké váhy a kazit tak techniku, protože pak nejsou zapojeny ty svaly, které chceme procvičit - častá chyba např. u posilování zad. Používejte takovou váhu, u které provede cvik dokonale technicky až techniku cviků stoprocentně zvládnete, pomalu zátěž zvyšujte. Pokud máte pocit, že kvůli tomu svalové partie málo namáháte, je tu jednoduchá rada: zpomalte tempo provádění cviků, ve vypjaté poloze na chvilku zůstaňte a prociťte svaly, závaží vracejte pomalým plynulým pohybem. Sami uvidíte, že obtížnost se tak mnohem zvýší a dokonce ji lze snadno regulovat.
Poznámky: "Cheating nám nesmí cvik ulehčovat, ale pomoci překonat mrtvý bod, a tím umožnit použití vyšší váhy k růstu síly a objemů svalů." Jan Smejkal - Ronnie.cz
Mé poznatky:
- Kdy poznám, že už mám dost? Jak dlouho mám cvičit?
Svaly fungují a berou energii z glykogenu v nich uloženém. Po skončení série, kterou cítím, že šla na doraz, se o pauze stihne doplnit glykogen, ale většinou né v plné míře. Proto se například po 4 sériích vyčerpá a já cítím, že už prostě svaly nemohou. To znamená, že jsem jim dal maximálně.
Když cvičím ještě pár cviků přes pálení (bolest) svalů, tak je nejvíc namůžu, ale tím si podráždím celý nervový systém, takže ostatní cviky už nedám tak dobře, proto je dobré jet nadoraz jen tu hlavní svalovou partii dne.
- Co dělat, když mám pocit, že po delším odpočinku můžu zase partii cvičit?
Nic, on se tam doplnil glykogen, ale je kontraproduktivní to znova zatěžovat.
- Jak opravdu dorazit nějakou partii, když už nedávám cviky, co na ni dělám, ale chci to dojet?
Použít stroje a izolované cvičení, protože většinou nemůžu kvůli podpůrným partiím/podrážděné nervové soustavě. Nebo používat švih (cheatování), nižší váhy. Ale ideál je ten stroj, například na prsa jít na Bench press.
- Proč svaly bolí a poznám podle bolesti druhý den kvalitu tréninku?
Nepoznám. Bolí kvůli nahromaděné kyselině mléčné a minitrhlinám ve svalech. S tím stejně moc nenadělám, prostě to tak je J
- Fullbody nebo částečný trénink?
Fullbody má výhodu, že 3x týdně projedu celé tělo, ale zase se nezaměřím pořádně na určité partie. Když dělám částečné tréninky, víc porostu, páč zničím víc ty konkrétní. Ale zase necviči izolovaně, to jen pokud už nemůžu jako dodatek! Ideál, podle mě, je 3xtýdně přitom 1. den půlka těla, 2. den druhá půlka těla, 3. den fullbody.