Ramena

15.11.2013 13:55

Ramena patří mezi menší svalové partie, přesto se dají rozdělit ještě do tří částí – hlav. Pokud ovšem chcete posilovat „ramena“, je vhodné zapojit i několik svalů úzce souvisejících, takže by bylo vhodnější mluvit o posilování Svalů ramenních a lopatkových. Sval ramenního kloubu se nazývá Sval deltový a ten je složen z 3 jednotlivých hlav (které pohybují paží různými směry) konkrétně: Přední (anterior),  Střední (lateral, middle), Zadní (posterior, rear). Poslední částí ramen jsou Rotátory: málo viditelná čtveřice svalů, chránící ramenní kloub. Rotátory zajišťují stabilitu a sílu ramene. Jedná se o tyto čtyři svaly: sval nadhřebenový (supraspinatu), sval podhřebenový (infraspinatus) malý sval oblý (teres minor), sval podlopatkový (subscapulars).

Pevná ramena jsou základním kamenem skvělého těla. Přečtete si teorii a zaměřte se na deltový sval. Nestačí jen přidávat závaží – poznáteli anatomii ramene, uvědomíte si, že každá ze tří částí deltového svalu vyžaduje jiný cvik. (Evans, 2007)

Přední hlava
Střední hlava
Zadní hlava
Rotátory

Tlak na ramena s činkou

Upažení s jednoručkami

Upažení s jednoručkami v předklonu

Vnější rotace

Tlak v sedu s jednoručkami

Upažení s kladkou

Upažení s kladkou v předklonu

Vnitřní rotace

Předpažení s jednoručkami

Upažení na stroji

Přítahy činky k lopatkám

Upažení s jednoručkou
v úklonu

Předpažení s velkou činkou

Přítahy s činkou

Překřížení kladky za zády

 

Předpažení s kladkou

  Facepull  

Obsáhlejší popis ramenních svalů

Rameno je kulový kloub mezi pažní kostí a lopatkou. Kloub umožňuje šest hlavních pohybů: ohyb (flexe), natažení (extenze), abdukce, addukce, vnitřní rotace a vnější rotace. Při ohybu ramene se nadloktí zvedá dopředu směrem k obličeji. Při natažení ramene se paže pohybuje dozadu za tělo. Při abdukci se paže pohybuje nahoru a do strany. Při addukci je paže připažena k tělu. Horizontální abdukce a addukce nastává, když se paže pohybuje po horizontální ploše na úrovni ramen, jako například při rozpažování na posílení prsních svalů či zadní části deltových svalů.

Deltový sval se skládá ze tří samostatných částí neboli hlav, z nichž každá je schopna pohybovat paží různým směrem. Z širokého úponu nad ramenním kloubem se tři části deltového svalu zužují do jediné šlachy, která se upíná k pažní kosti. Přední hlava deltového svalu se upíná ke klíční kosti a zvedá paži dopředu (ohyb ramene). Střední hlava deltového svalu se upíná k acromionu a pohybuje paží do strany (abdukce). Zadní hlava deltového svalu se upíná k lopatce a pohybuje paží dozadu (addukce).

Manžeta rotátorů je tvořena úpony čtyř svalů, které tvoří ochranný obal kolem ramenního kloubu. Přestože se jedná o sotva viditelnou strukturu, manžeta rotátorů zajišťuje stabilitu a sílu ramene. Všechny čtyři svaly vycházejí od lopatky, pokračují přes ramenní kloub a jsou upevněny na pažní kost. Sval nadhřebenový (supraspinatus) leží nad kloubem a zvedá paži nahoru a do strany (pohyb připomíná mávání na taxi). Sval podhřebenový (infraspinatus) a malý sval oblý (teres minor) jsou umístěny za kloubem a otáčejí paží do strany (pohyb připomíná stopování). Sval podlopatkový (subscapulars) je umístěn před kloubem a otáčí paží dovnitř (překřížení paží na hrudi). (Evans, 2007)

Výborný popis i přehled Svalů horní končetiny.

Zobrazení svalů deltového i rotátorů se cvikama.

Nápady a návrhy pro "shoulder workout".

Citovaná literatura

Evans, N. (2007). Bodybuilding a posilování. Brno: Computer Press, a. s.